


Formiranje službe zaštite kulturne baštine na prostoru Sarajeva započinje 1963.godine osnivanjem Fonda za uređenje Baščaršije. Nakon ukidanja Fonda, Odlukom Gradskog vijeća grada Sarajeva 1965.godine, osnovan je Gradski zavod za zaštitu i uređenje spomenika kulture. U decenijama koje dolaze prerasta u dobro organizovanu i moderno opremljenu specijalizovanu ustanovu koja bilježi značajne rezultate na zaštiti i obnovi spomeničkog fonda. Do 1977.godine na čelu ove ustanove se nalazio ing.arh. Alija Bejtić, a u narednom periodu direktori Zavoda su Stevan Borozan, Emira Zečević, Dženana Gološ, Valida Čelić-Ćemerlić i Munib Buljina.
Danas funkciju direktora Zavoda obavlja Nervin Dacić, dipl.ing.arh.
Odlukom Skupštine Kantona Sarajevo 1997.godine, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo preuzima u nadležnost cjelokupno kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe na prostoru Kantona Sarajevo.
Osnovni cilj: očuvanje sarajevske baštine, Zavod ostvaruje kroz sljedeće vidove rada:
- zaštita i čuvanje spomenika
- evidentiranje pokretnog i nepokretnog naslijeđa
- prikupljanje dokumentacije o spomenicima
- valorizacija baštine
- izrada separata zaštite naslijeđa u oblasti prostornog planiranja
- izrada projekata, elaborata i studija
- radovi na spomenicima
- popularizacija kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa
Danas u Kantonalnom zavodu radi 17 uposlenika, od čega je 4 na određeno vrijeme (do 15.03.2021.godine). Stručnjaci iz najrazličitijih oblasti, od arhitekata, istoričara umjetnosti, biologa, orijentalista, pravnika, do ekonomiste, informatičara i bibliotekara, organizirani su u dva sektora i pet službi:
- Služba zaštite kulturne baštine, očuvanja i rekonstrukcije historijskih mjesta i građevina
- Služba djelatnosti muzeja i zaštite pokretne baštine
- Informaciono-dokumentaciona (INDOK) služba
- Pravni poslovi
- Računovodstveno-finansijski poslovi